"Więcej wiesz o swoim mieście – bardziej je pokochasz".
Akcja "Kocham Rypin" rozpoczęła się od zbiórki publicznej przeprowadzonej w dniu Świętego Walentego w lutym 2011r. na terenie Miasta Rypina.
Fundusze przeznaczone na prowadzenie Akcji "Kocham Rypin" pochodzą także z wpłat prywatnych i instytucjonalnych darczyńców.
Pozyskane tą droga środki finansowe pozwoliły na prowadzenie prac konserwatorskich i porzadkowych na terenie Cmentarza Parafialnego w Rypinie przy ulicy Lipnowskiej.
W efekcie udało się oczyścic i uporządkować kwartał prawosławny w najstarszej części cmentarza.
Ponadto zabezpieczyć kilkadziesiąt nagrobków z przełomu XIX-XX w w części rzymsko-katolickiej.
Kompletnemu odtworzeniu poddano dwa historyczne nagrobki wielce zasłużonych obywateli miasta Rypina: Kazimierza Gorczyńskiego i Władysława Żochowskiego.
Generalnie ideą Akcji "Kocham Rypin" jest promowanie materialnego dziedzictwa Rypina, otaczanie opieką i dbałością o miejsca historyczne,kreowanie postaw obywatelskich poprzez edukację regionalną mieszkańców Ziemi Dobrzyńskiej, promowanie wolontariatu.
Akcja trwa!!!
W ramach akcji „Kocham Rypin” wkrótce ruszą prace konserwatorskie na terenie cmentarza rzymsko-katolickiego w Rypinie przy ulicy Lipnowskiej, które będą prowadzone na obiektach (nagrobkach, krzyżach, pieczarach i innych formach) według wszelkich standardów prac tego typu.
Opieka merytoryczna nad przedsięwzięciem spoczęła na panach: dr Marku Kołyszce, konserwatorze i dr Piotrze Bireckim, historyku sztuki. Obaj specjaliści pracują na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Całość projektu realizowana jest w uzgodnieniu z Delegaturą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Włocławku. Po oględzinach stanu rypińskiego cmentarza z marca tego roku,
Zarząd Fundacji wspólnie z osobami w projekt zaangażowanymi, wybrał obiekty przeznaczone w pierwszej kolejności do prac konserwatorskich. Jest to zestawienie, którego realizacja będzie prawdopodobnie rozłożona na kilka najbliższych lat, a tempo prac i ich zakres zależny będzie od wielu czynników, jak chociażby zgody właścicieli nagrobków czy pogoda. Jednakże same prace sukcesywnie będą następować po weryfikacji opiekunów nagrobków będących w kręgu zainteresowań Fundacji.
Po zamknięciu wszelkich spraw związanych z własnością konserwatorzy ruszą na cmentarz. Projekt zawiera także element edukacyjny. Zarząd Fundacji Ziemia Dobrzyńska nawiązał współpracę z Liceum Plastycznym w Rypinie. Uczniowie rypińskiego plastyka będą mieli możliwość zapoznania się z warsztatem konserwatora działając pod opieką dr Marka Kołyszki z Torunia. Pełen katalog nagrobków prezentujemy na stronie fundacji www.fundacjaziemiadobrzynska.eu . Poszukujemy opiekunów i właścicieli, co pozwoli nam na uruchomienie prac konserwatorskich.
Prosimy o kontakt z Zarządem Fundacji na adres Fundacja Ziemia Dobrzyńska, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, lub drogą elektroniczną fzd@onet.pl.