Zdjecie glówne

„Ugościć szlachcica to nie żarty”. To stare polskie przysłowie jak ulał pasuje do tego co działo się w podrypińskim Balinie w ostatnią sobotę i niedzielę.

 

Związek Szlachty Polskiej Oddział w Bydgoszczy i JMP Beata i Miachał Korsakowie, członkowie Zarządu Fundacji Ziemia Dobrzyńska, właściciele Dworu w Balinie-Wyrębie k/ Rypina byli organizatorami II. Sejmiku Szlachty Pomorza i Kujaw – Dwór w Balinie-Wyrębie k/ Rypina 2011.

 

II. Sejmik Związku Szlachty Polskiej odbył się w dniach 21-22 maja 2011 roku na Ziemi Dobrzyńskiej i był poświęcony szczególnie miejscowości Skrwilno i Skarbowi Skrwileńskiemu, który był własnością szlachecką, a obecnie znajduje się w Muzeum Okręgowym w Ratuszu w Toruniu. Na sejmik przybyli przedstawiciele historycznych rodów szlacheckich z terenu Kujaw, Pomorza i Ziemi Dobrzyńskiej. Drogi do Rypina/Balina-Wyręby prowadziły ich z całej Polski. Jadący z Torunia, odwiedzili kolejno Obory, następnie przez Kikół do Zbójna i dalej. Jadący od strony Warszawy odwiedzili po drodze Lasy Skrwileńskie. Wszyscy uczestnicy tego niewątpliwie gwiaździstego zjazdu szlachty dotarli na godzinę piętnastą do dworu w Balinie gdzie zostali bardzo uroczyście przywitani przez gospodarzy.

 

Po obiedzie Uczestnicy sejmiku dojechali do Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, gdzie miały miejsce zaplanowane krótkie wykłady. Uczestników wykładów powitali Burmistrz miasta Pan Paweł Grzybowski i Dyrektor Muzeum Andrzej Szalkowski. Trzy kilkunastominutowe minutowe wykłady wygłosili kolejno : 1. „Skarb Skrwilneński”, Andrzej Bogucki, Instytut Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Związek Szlachty Polskiej Oddział w Bydgoszczy. 2. "Ludność z XIII-XVI wieku pochowana na przykościelnym cmentarzysku w Skrwilnie w świetle badań antropologicznych", Tomasz Kozłowski, Zakład Antropologii UMK w Toruniu, Związek Szlachty Polskiej Oddział w Bydgoszczy. 3. „Dwór w Balinie przeszłość i teraźniejszość”, Beata i Michał Korsakowie właściciele Dworu w Balinie, Pracownia Autorska Domy Polskie, Związek Szlachty Polskiej Oddział Warszawa.

 

Po wykładach wszyscy uczestnicy sejmiku poszli z wizytą na zabytkowy cmentarz w Rypinie, gdzie złożono kwiaty na grobie pierwszego w wolnej Polsce, w okresie międzywojennym, Starosty Rypińskiego Kazimierza Gorczyńskiego. Człowieka niezwykle dzielnego, wielkiego patrioty i społecznika.

 

Ta niezwykle ciekawa inicjatywa jest w prostej linii nawiązaniem do dawnej kultury polskiej szlachty, która zwykła spotykać przy różnego rodzaju okazjach - ślubach, chrztach, pogrzebach, ale i sejmikach, zjazdach i chociażby jarmarkach. Balińsko-rypińska edycja sejmiku była także okazją do dyskusji na tematy np. roli szlachty we współczesnym świecie ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

Galeria zdjęć