Dokument z powstania styczniowego - warsztaty historyczno - medialne - projekt, który otrzymał dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach konkursu ofert na działania w kulturze nr 1/2013. Przedsięwzięcie zakłada realizację cyklu warsztatów i wykładów, które w efekcie pozwolą grupie młodzieży przygotować materiał dokumentalny o powstaniu styczniowym na ziemi dobrzyńskiej. Realizacja projektu doskonale wpisuje się do obchodów jubileuszu 150. rocznicy wybuchu powstania. Fundacja otrzymała dofinansowanie w kwocie 2000 zł, sama musi pokryć ze środków własnych i pracy wolontariuszy koszty rzędu 3650 złotych.

Podczas dorocznej konferencji popularno-naukowej pt: Z dziejów ziemi dobrzyńskiej, która w tym roku odbyła się w Ostrowitem gmina Brzuze, powiat Rypiński, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, a zarazem wice prezes Fundacji Ziemia Dobrzyńska, relacjonował przebieg realizacji projektu pt: Dokument z powstania styczniowego - warsztaty historyczno-medialne. Jak się okazuje na podstawie analiz jest to jedyny na ziemi dobrzyńskiej projekt realizowany ze środków zewnętrznych. Już wkrótce efekty projektu będzie można zobaczyć w TV Kablowej w Rypinie.

Wkrótce finał projektu Fundacji

Dobiega kres ciekawego projektu realizowanego przez Fundację Ziemia Dobrzyńska. „Dokument z powstania styczniowego na ziemi dobrzyńskiej. Warsztaty historyczno-medialne” pod takim tytułem kryje się jeden z nielicznych w naszym regionie projektów edukacyjnych na którego realizację dofinansowanie pozyskano z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego. Koszt realizacji projektu opiewał na 3650 zł , z czego 2000 złotych to dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego.

Projekt dla młodzieży.

Przedsięwzięcie zakładało organizację cyklu spotkań i warsztatów, których efektem są dwa dwudziestominutowe odcinki materiału dokumentującego miejsca i wydarzenia związane z powstaniem styczniowym na ziemi dobrzyńskiej. Grupa dwudziestu uczestników, w większości pochodzących z techników Zespołu Szkół nr 3 w Rypinie, brała udział w prelekcjach i wykładach, a także w warsztatach terenowych z wykorzystaniem kamery. Punktem wyjścia było spotkanie z historykiem, kolejne z zakresu genealogii. Ciekawe warsztaty z dziennikarstwa, aż do filmowania włącznie.

Pogoda nie rozpieszczała.

Przygotowując materiał filmowy do dokumentu, grupy zadaniowe uczestników projektu odwiedzały miejsca i spotykały się z ludźmi, animatorami kultury, zbierali wywiady. Szczęściło się częstokroć, bo na przykład udało się uchwycić niezapomniane i niepowtarzalne obrazy. Jednakże, jak to bywa jesienią pogoda nie rozpieszczała. W strugach deszczu i przejmującym zimnie przyszło pracować na terenie cmentarza w Sadłowie nad mogiłami powstańców. Silny wiatr zakłócał sygnał mikrofonu. Ale udało się. Teraz przed młodzieżą ostatni pracowity weekend, a dalej prezentacja swoich materiałów filmowych. Pierwszeństwo obejrzenia materiału pozostawili organizatorzy uczniom ZS nr 3 w Rypinie, kolejno filmy obejrzą Państwo w TV Kablowej w Rypinie, a już dalej poprzez sieć TV Vectra rozpropagowany zostanie dalej w Polskę - jak to rypińska młodzież upamiętniła 150. rocznicę powstania styczniowego na ich ziemi. Organizatorzy - Fundacja Ziemia Dobrzyńska - pragną serdecznie podziękować za społeczne zaangażowanie w realizację projektu pani Katarzynie Kłosowskiej, nauczycielowi z ZS nr 3 w Rypinie.

Wykład wiceprezesa Fundacji Ziemia Dobrzyńska p. Andrzeja Szalkowskiego
Wykład heraldyczno-genealogiczny - p.Michał Korsak ,prezes Fundacji Ziemia Dobrzyńska
zajęcia w terenie prowadzi p. Andrzej Szalkowski
Pomnik upamietniający potyczkę pod Czumskiem, Urszulewem, Bliznem w dniu 9 lipca 1863r.
Kamerzysta p. Dariusz Wiśniewski prowadzi z młodzieżą zajęcia praktyczne w terenie
Klasztor oo.Karmelitów Trzewiczkowych w Oborach, ojciec Piotr Mączyński wraz z uczestnikami projektu
Dziennikarka p. Anna Trojakowska podczas wykładu
Kamerzysta p. Dariusz Wiśniewski wykłada teorię obsługi kamery filmowej